Az első alkalommal komplex állapotfelmérést és vizsgálatot végzünk. A vizsgálat a páciens kikérdezésével, az anamnézis felvételével kezdődik. Ennek során feltérképezzük a panaszokat, a társbetegségeket, korábbi műtéteket, mindent, amely a kezelés szempontjából fontos lehet. Ezután következik az objektív betegvizsgálat, amely tartalmazza a problémás ízületek aktív- és passzív mozgásvizsgálatát, az adott izomcsoportok izomerejének mérését, ha szükséges speciális fizioterápiás tesztek elvégzését. Ezek alapján állítjuk fel a funkcionális diagnózist, majd a páciens céljait összegezve határozzuk meg a kezelési tervet és a beteggel közösen megfogalmazzuk a terápiás célokat.
Mozgásszervi fájdalmak esetén, legyen szó bármely ízületről, fontos a megfelő mechanikai diagnózis felállítása, mely alapján a kezelést végezzük. A vizsgálat után, törekszünk arra, hogy viszonylag egyszerű, könnyen elsajátítható, célirányos gyakorlatokat végeztessünk, melyet a páciens a gyógytornász nélkül is, rendszeresen végezhet, ezáltal még eredményesebben kezelhetjük a fájdalmát.
Bármely ízületet éríntő sérülés vagy tervezett műtét (pl. protézis műtét) esetén, már közvetlen a műtét után elkezdődik a beteg rehabilitációja, annak érdekében, hogy minél előbb visszanyerjük a kiesett funkciókat. Fontos a műtött terület mozgástartományának mihamarabbi helyreállítása, a keringés javítása a mielőbbi gyógyulás érdekében. Későbbiekben az érintett izomcsoportok izomerejének visszaállítása, a fokozatosság elvének betartása mellett. Megfelelő fizioterápiás kezelés nélkül az érinett ízület mozgásterjedelme beszűkülhet, a környező izomcsoportok tömegének csökkenése léphet fel. Ebből kifolyólag, hosszútávon, az egyes funkciók tartósan károsodást szenvedhetnek. Ennek megelőzése érdekében fontos a megfelelő, időben elkezdett gyógytorna. Egyes műtétek után szükséges az érintett végtag, ízület teljes vagy részleges tehermentesítése. Ennek érdekében a beteg a műtét után segédeszközt kaphat. Ennek megfelelő használatának betanítása, majd a későbbiekben a segédeszköz fokozatos elhagyása szintén a fizioterápia során valósul meg.
Legyen szó különböző szívbetegségek (pl. szívinfarktus után), neurológiai állapotok (stroke- agyi funkciókárosodás, agyvérzés stb.), krónikus légzőszervi problémák fennállásáról, megfelelő fizioterápiával segíteni tudjuk a betegség következtében kialakult panaszok enyhítését. Szívbetegségek esetében fontos, ellenőrzött körülmények között, az állóképesség helyreállítása, a tudatos és a páciens számára megfelelő fizikai aktivitás kiválasztása, a terhelhetőség szintjének meghatározása. Neurológiai kórképek esetében kiemelt jelentőséggel bír a kiesett vagy gyengült funkció, a koordináció- és az egyensúly fejlesztése. Légzőszervi problémák esetén a légzőtorna meghatározó jelentőségű, amellett az állóképesség fejlesztése is fontos az ilyen jellegű betegségek esetében. A fizioterápia ezen kórképek esetében is segítséget nyújthat.
A McKenzie módszer, a Mechanikai Diagnózis és Terápia (MDT) egy komplex szemléletű vizsgálati és kezelési metódus, elsősorban a gerincpanaszok kezelésében. A köztudatba a gerincsérv kezelésének egyik módszereként vonult be, de jóval több ennél, és nem kizárólag ilyen jellegű problémáknál alkalmazható. Lényege, hogy egy meghatározott vizsgálati protokollt követve, a pácienseket különböző csoportokba soroljuk, amely a továbbiakban meghatározza a kezelési stratégiát. A McKenzie mindig az okot célozza meg és azt kezeli, a megfelelő mozgásirány, gyakorlat kiválasztásával. A kiválasztott gyakorlatot naponta többször, a gyógytornász által meghatározott ismétlésszámmal kell végezni. Nagy előnye, hogy a páciensnek nem szükséges komplett, bonyolult gyakorlatsorokat betanulnia, hanem egy adott gyakorlat betanulása elegendő a probléma kezelésére. A megfelelően elsajátított gyakorlat végzéséhez pedig, egy idő után, a közvetlen gyógytornász jelenlét sem szükséges.
A perifériás idegmobilizáció (neurodinamika) egy olyan terápiás módszer, amely a nyomás alá került, letapadt perifériás idegek felszabadítását teszi lehetővé, speciális gyakorlatokkal. A perifériás idegek funkciózavara létrejöhet más mozgásszervi kórképek (pl. porckorongsérv) talaján vagy esetleg úgynevezett alagútszindrómák esetén is, amikor az érintett ideg a lefutása mentén nyomás alá kerül. Ez fájdalmat, zsibbadásos panaszokat, súlyosabb esetben funkciókiesést is okozhat. Ilyenkor is fontos a megfelelő betegvizsgálat, és a célzott gyakorlat kiválasztása, betanulása, a megfelelő eredmény elérése érdekében.
Rendelőnkben kizárólag kiegészítő terápiaként alkalmazzuk! Kétfajta tape kezelés elérhető: A Kisiotape kezelés esetében, a tape megemeli az érintett szöveteket, ezáltal javíthatja a keringést és csillapíthatja a fájdalmat. A Dynamic vagy Biomechanikus tapet a szövetekre ható terhelés csökkentése céljából alkalmazzuk, amely ezáltal hatással lehet az ízületek mozgására, így az izmok munkájára is. A túlterhelés csökkentése által, célja, szintén a fájdalom csökkentése, ezáltal a funkció javítása.
A masszázs a fizioterápia egy fajtája, a manuális kezelések közé tartozik. Célja, hogy a mozgásszervrendszert visszaállítsa a helyes állapotába, ellensúlyozza az egyoldalú terhelés negatív hatásait. A masszázskezelések segítségével csökkenthető a fájdalom az izmok ellazulása révén, mely segítség lehet az aktív mozgás előtt. A keringés javítása által segíti az izmaink, kötőszöveteink megfelelő működését, mindezt mellékhatások nélkül.
Sok esetben a megfelelő masszázsterápia nagyon fontos a komplex fizioterápiás kezelésben. Segítségével rövidebb idő alatt érhető el a várt eredményt. Komolyabb mozgásszervi probléma esetén a masszázst érdemes célzott gyógytornával kombinálni.
A hatha jóga testtartásaiból kiinduló Gerincjóga egy olyan modern mozgásterápia, melynek
célja a fizikai test és az idegrendszer egészségének helyreállítása, biztonságos, az anatómiai
alapmozgásokra épülő gyakorlatsorokkal.
A Gerincjóga elsődleges célja a megelőzés, illetve az utókezelés. Bárki számára könnyen
végezhető, elsajátítható gyakorlatsorok segítségével örömteli a fejlődés.
Három fő területre fókuszál:
1. A fizikai test egészségének javítása.
A fizikai test szisztematikus átmozgatásával kezdünk, aktiválva az esetlegesen nem használt
területeket és felkészítve a testet az erőteljesebb mozgásokra. A következő lépés az izmok
általános feszültségének oldása, a tartásjavító gyakorlatok. Ezután az óvatos nyújtások és a
tartóizmok erősítése, miközben gyakoroljuk a figyelem irányítását, ezzel a testtudatot is
javítva.
2. A helyes légzés elsajátítása.
A helyes légzés az alapja nem csupán a helyes mozgásnak, de a fizikai és mentális
egészségnek is. Egyszerű légzőgyakorlatokkal erősítjük az energetikai állóképességet,
csökkentjük a stresszt.
3. A stresszoldás, illetve a relaxációra való képesség javítása.
A tudatos mozgás és légzés önmagában is erős stresszoldó hatású, de a gyakorlás végén a
néhány perces vezetett relaxáció lehetőséget ad a feszültségek tudatos kezelésének
elsajátítására.