EREF fizioterápia - Gyógytorna Székesfehérváron

Hasznos információk sérülés után

blog-image

Gyakran tapasztaljuk, hogy a páciensek egy-egy sérülés, műtét után sok mindent egyértelműnek vélnek, emiatt nem kérdezik meg a kezelőorvost vagy egyszerűen nem jut elég idő átbeszélni a dolgokat. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a rehabilitációs folyamat kapcsán, melyek hasznosak lehetnek.

  • Mankózás és mankózás lépcsőn. Hogyan mankózzunk? A helyes sorrend a következő: mankó, utána a sérült végtag, végül a nem műtött (nem fájós) láb.

  • Ha lépcsőzésről van szó, a sorrend lefelé ugyanaz, mint sík talajon. Mankó-műtött láb-nem műtött láb. Lépcsőn felfelé viszont kissé módosul. Először, rátámaszkodva a mankókra, lépünk fel a nem műtött lábbal, utána jön a mankó, majd a műtött láb vagy egyszerre a kettő (mankó+ műtött oldali láb).

  • Ha azt mondja a kezelőorvos, hogy nem lehet terhelni a végtagra, akkor sem kell ugrálni egy lábon a segédeszközzel. Az előbb leírt mankózási sémat követve, nyugodtan letehetjük a talajra a lábunkat, csak ne vigyünk rá terhelést. Képzeljünk el egy tojást a talpunk alatt, amit csak megsimogatunk, de nem törünk össze. Vagy a másik hasonlat, hogy egy papírlap van a talpunk alatt, melyet megérintünk ugyan, de ki kell tudni húzni.

  • Mit jelent a részterhelés? Ezt úgy szoktuk meghatározni, hogy az egyén testsúlyának 60%-val kezdjük, ha nem fájdalmas. Szobamérlegen nyugodtan meg lehet nézni, hogy ez mégis mennyi. Ott megérezzük a kívánt terhelést, majd azzal lehet elkezdeni a gyakorlást. Amennyiben ez fájdalmas, akkor természetesen nem kell erőltetni a 60%-ot sem.

  • Általánosságban elmondható, hogy műtétek után 6 hét elteltével lehet nagyobb terhelést adni a műtött végtagnak. Alsó végtag esetén ez egyszerűen nagyobb súlyterhelést jelent, felső végtag esetén pedig valamilyen súly cipelést (elkezdeni/ nagyobbat vinni).

  • A kezelőorvos legtöbbször ilyenkor, a 6. hétnél küldi el a beteget Röntgent vizsgálatra, ahol az úgynevezett callus képződést figyelik. Ennek alapján adnak javaslatot a továbbiakban arról, hogy lehet-e terhelni vagy még tehermentesíteni kell.

  • Mi is ez callus képződés? Leegyszerűsítve a két csontvég közötti összegyógyulást jelenti. Ezt számos tényező befolyásolja, (genetika, törés típusa) nem azonos ütemben történik mindenkinél, épp ezért csinálnak képalkotó vizsgálatot.

  • 6 hónap minimum kell a teljes csontgyógyuláshoz. Idegsérülés esetén ez 1 év is lehet. Ennek oka, hogy az ideg 1-2 mm tud regenerálódni, nőni egy nap alatt.

  • Amennyiben gipszrögzítés szükséges, nagyon fontos a rögzítésen kívül eső ízületek mozgatása. Pl. bokatörésnél a lábujjakat és térdünket mozgassuk, könyöktörésnél pedig a csuklót, ujjakat és a vállat.

  • Az ízületek mozgatása mellett nagyon fontos, hogy emeljük meg a gipszelt végtagunkat felfelé. Keringést támogatja, ezáltal a duzzanatot csökkenti.

  • Mikor kell elkezdeni a gyógytornát? Minél előbb! Bizonyított, hogy a rehabilitáció menetét megkönnyíti és a felépülés idejét csökkenti, ha minél előbb elkezdődik a mozgás, illetve mozgatás. Már a rögzítés ideje alatt érdemes elkezdeni a kívül eső területek és az ellenoldal mozgatását.

  • Meddig tart a gyógytorna? Ez természetesen függ a sérülés mértékétől, milyenségétől. Továbbá, hogy mikor kezdődik a rehabilitáció, illetve függ attól is hogy mi a kitűzött cél. Csak, hogy a két végletet említsük, a fájdalommentes hétköznapok vagy az élsporthoz való visszatérés a cél, nyilván itt időben nagy különbségek lehetnek.

  • Meddig szükséges a vérhigító alkalmazása? Amennyiben a kezelőorvos mást nem rendel el, úgy 6 hétig érdemes.

  • Harisnya/fásli kérdése alsó végtag esetében: Itt azt szoktuk javasolni, hogy amíg a vérhigító alkalmazása szükséges, addig ezeket is használjuk. Állandóan nem kell, hogy felvegye az ember. Fürdéshez értelemszerűen le lehet venni, illetve estére, alváshoz is felesleges használni.

  • A gyógyulás nem egy lineáris folyamat. Nem úgy kell elképzelni, hogy mindig csak jobb és jobb lesz. Sajnos mindig lesznek hullámvölgyek, lesznek rosszabb napok, de hinni kell benne, hogy ez a folyamat része és tudni, hogy ez csak egy állapot nem a cél.

  • Emiatt érdemes a végső cél előtt apróbb célokat is kitűzni, hogy lássuk, haladunk előre. Gondolva például arra, hogy múlt héten még nem ment 10 darab lábemelés, az adott héten pedig már könnyedén megcsináljuk.

  • Ha fájdalmas valami, lehet mozgatni és kell is. Nagyjából egy 3-4-es fájdalom szintig javasoljuk (10 skálán nézve, ahol 0 az egyáltalán nem fáj 10 pedig az elviselhetetlen fájdalom). Ezzel kárt nem teszünk!

Ez a bejegyzés iránymutatásként készült. Minden eset más és más, így kérdés esetén érdemes szakembert felkeresni!