Gyógytornászként sokszor teszik fel nekünk a kérdést, akár a páciensek, akár ismerősök, hogy mitől ropog, kell-e vele foglalkozni, mi okozza a jelenséget. Íme a válasz:
A legjobb módja, hogy elkülönítsük, élettani vagy esetleg valamilyen problémára utaló jel a ropogás, a következő:
Fiziológiás esetben a ropogó hang mellett:
Nincs jelen fájdalom
Nincs duzzanat az ízületben
Nincs előzményben sérülés, trauma
Nem rosszabbodik a hang, illetve a jelenlévő tünetek sem az idő előrehaladtával
Kóros állapotot jelezhet, amennyiben:
gyakran fájdalommal együtt jelentkezik
gyakran jelen van ödéma/folyadék az ízületben vagy környékén
csökkent az ízületi mozgásterjedelem
traumás eredetű, pl. egy hangos "csattanó" hang sérülés közben, amely fájdalommal jár, utalhat szalag- vagy porcsérülésre is
Mi lehet a fiziológiás hang mögött?
Bár a szakértők nem értenek teljesen egyet ezen a téren, de a legelfogadottabb magyarazát, jelen tudásunk szerint, a következő:
MRI vizsgálattal kimutatták, hogy az ún. üregképződés is állhat a jelenség mögött. Ezek a gázüregek az ízületben létrejövő nyomásváltozások miatt alakulnak ki. Amennyiben az ízület belsejében gyorsan változik a nyomás, akkor hallhatjuk a pattogó/ropogó hangot.
Egyes szalagok, inak zsugorodott, vagy megnyúlt helyzete lehet a másik
magyarázat. Ezen struktúrák valamely csontos képleten való átnyúlása és a helyére való visszapattanása szintén adhat ki hangot. Ezt gyakran a combhajlító izmunk külső részénél tapasztalhatjuk.
Bizonyos ízületet érintő műtétek után, egy ideig normálisak a ropogó hangok. Azonban sok esetben kiderül, hogy a páciensek inkább csak figyelmesebbek egy-egy beavatkozás után, jobban figyelnek magukra, így sokszor olyan hangoknak tulajdonítanak jelentőséget, melyek már korábban is jelen voltak.
Általánosságban elmondható, hogy az emberek, ha ropogást vagy kattogást hallanak, gyakran negatív érzelmeket, nem valós hiedelmeket társítanak hozzá, ami egy megváltozott viselkedéshez, mozgásokhoz vezethet. Legtöbben az ízület degenerációjához vagy éppen az ízület korai öregedéséhez társítják a hangok jelenlétét. Ennek következtében, sokszor kerülnek bizonyos mozgásokat, (pl. guggolást, lépcsőzést), vagy változtatnak a mozdulat végrehajtásán (pl. sokkal jobban csípőből hajol az ember, minthogy behajlítsa a térdét) annak érdekében, hogy elkerüljék azt, hogy recsegő/ kattanó/ pattanó hangot adjon ki a térdük.
Ehhez hozzáadódik a félelem, hogy esetleg kárt tennének magunkban, az esetleges kellemetlenség érzése, hogy mások hallják ezeket a hangokat és talán még megjegyzést is tesznek rá. Azonban ez félelem, aggódás a probléma nagyobb okozója hosszú távon. Egy-egy mozgás vagy mozdulat kerülése, de akár egy szabadidős tevékenység felhagyása, több negatív hatást fejt ki magára az egyénre és az érintett ízületre egyaránt. Márpedig az, hogy önmagukban a „hangosabb ízületek” feltétlenül problémát jeleznének, jelenleg nincs alátámasztva.
Összefoglalva, amennyiben neked is ropognak az ízületeid, de semmilyen egyéb panasz nem társul hozzá (fájdalom, folyadékgyülem, csökkent mozgástartomány), akkor ne ijedj meg tőle, a jelenség semmilyen hatással nincs az ízületre és a mozgásra. Természetesen, ha bármilyen plusz panaszt tapasztalt mellette, illetve friss trauma vagy műtét utáni állapot áll fenn, érdemes szakember véleményét kikérni. Az ízületek mozgásra lettek teremtve, hadd legyenek hangosak, ha akarnak, miközben mozognak!
Források:
Robertson, C.J., Hurley, M., Jones, F., People's beliefs about the meaning of crepitus in patellofemoral pain and the impact of these beliefs on their behaviour: A qualitative study, Musculoskeletal Science and Practice (2017), doi: 10.1016/j.msksp.2017.01.012.
Song SJ, Park CH, Liang H, Kim SJ. Noise around the Knee. Clin Orthop Surg.
2018 Mar;10(1):1-8. doi: 10.4055/cios.2018.10.1.1. Epub 2018 Feb 27. PMID:
29564040; PMCID: PMC5851845.