EREF fizioterápia - Gyógytorna Székesfehérváron

Tévhitek a derékfájással kapcsolatban: részletesen a „lumbágóról”

blog-image

A lumbágó, latin szó, jelentése derékfájdalom. Sokan még a mai napig konkrét diagnózisként tekintenek rá, sokszor hallani, hogy fáj a derekam, lumbágóm van.

A lumbágó önmagában nem egy konkrét betegség, hanem tünet, melyet számos tényező kiválthat. Nézzük is, a teljesség igénye nélkül, a leggyakoribb okokat:



1. Ágyéki gerincszakasz túlterhelése - nem megfelelő izomzat, csökkent mobilitás és stabilitás


Leggyakrabban a lumbágónak egyszerű, banális oka van, az ágyéki gerinc nem megfelelő állapota. Túlterhelést okozhat a nem megfelelő, egyoldalú igénybevétel, amelybe beletartozik egy túlzásba vitt sporttevélenység, fizikai munka, ülő életmód stb. A lényeg, hogy a mozgásban résztvevő struktúrák folyamatosan egysíkú terhelést kapnak, nincs kompenzáció, pl. egy hosszas, mindennapos ülő munkát egyáltalán nem követ fizikai aktivitás. Ez hosszútávon a gerinc mozgásában résztvevő képleteinek állapotromlását okozhatja, izmaink zsugorodnak vagy éppen megnyúlnak (elhelyezkedéstől függően), a szalagok tartó funkciója romlik, a porckorong veszít rugalmasságából. Összességében ezek a tényezők már mind-mind okozhatnak a derékban egy kellemetlen érzést, merevséget, fájdalmat. Ilyenkor az időben elkezdett gyógytorna és rendszeres, megfelelő fizikai aktivitás gyorsan orvosolhatja a problémát.



2. Ízületi kopás (spondylosis)


Alapvetően időskorban okozza a legtöbb problémát, de manapság egyre fiatalabb életkorban előfordulhat, a gerinc kisízületeinek kopása. A gerinc csigolyái, a hátsó felszínen, ízülettel kapcsolódnak egymáshoz. Az első pontban tárgyalt folyamatok, hosszú távon, vezethetnek kopásos állapot kialakulásához. Ha a porckorong rugalmassága, folyadéktartalma csökken, az ellapul és a csigolyák között található kisízületek közelebb kerülnek egymáshoz. Ez az ízületi funkció csökkenéséhez vezethet, beszűkül a gerincszakasz mozgásterjedelme, az ízületet alkotó képletek folyamatos irritáció alá kerülnek. Szintén derékfájást okozva.



3. Porckorongsérv (discus hernia)


Valószínűleg a legismertebb, az ágyéki gerincszakaszt érintő állapot, a porckorongsérv. A porckorong a csigolyatestek között elhelyezkedő képlet, ami egy külső rostos gyűrűből és egy belső, kocsonyás anyagot tartalmazó részből áll, létrehozva egy rugalmas összeköttetést a csigolyák között. A porckorong ezáltal biztosítja a gerinc mozgásterjedelmét és csökkenti a gerincre háruló erőket. A degenerációs folyamatok következtében a porckorong veszít a folyadéktartalmából, kezdetben protrusio, vagyis előboltosulás jöhet létre, ahol még a külső rostos gyűrű ép, de a belső mag már kiboltosulást okoz rajta. Porckorongsérv (discus hernia) akkor alakul ki, amikor ez a külső, rostos gyűrű elszakad és a belső, kocsonyás mag kitüremkedik, így nyomva a környező szöveteket, ideggyököt vagy a gerinccsatornában akár a gerincvelőt is elérheti. A folyamat szintén fájdalomhoz vezet a derékban, vagy akár kisugárzó fájó, zsibbadó érzés jelenhet meg az alsó végtagokban is. A probléma eljuthat akár odáig is, hogy a kitüremkedett belső mag teljesen leválik a porckorongról, ezt kiszakadt sérvnek nevezzük.



4. Csigolyaelcsúszás (spondylolisthesis)


A csigolyaelcsúszás leggyakrabban fejlődési rendellenesség erőteljes fizikai megterhelés, nagyobb, a gerincet érintő trauma vagy éppen mikrotraumák sorozata miatt alakul ki, de okozhatja csontanyagcsere betegség vagy a gerincet érintő gyulladásos folyamat is. A csigolyaív kétoldali megszakadása (spondylolysis) következtében, az érintett csigolya, az alatta lévőhöz képest, általában előre elcsúszik,elmozdul. Ez az adott szegment instabilitását okozza a gerinc mozgásai során. Leggyakrabban az ágyéki 4-es, 5-ös (L4,L5) érintett, amely szintén lumbagó szerű tüneteket okoz, de a fájdalom a fenékbe, alsó végtagokba is sugározhat.



5. Gerinccsatorna szűkület


A gerinccsatorna, a csigolyák által alkotott csontos csatorna, amelyben a gerincvelő helyezkedik el. Gerinccsatorna szűkület esetén maga a gerincvelő vagy annak burkai kerülnek irritáció alá, ez okozza a tüneteket. A szűkület oka lehet a már előzőekben tárgyalt porckorongsérv, de okozhatja meszes felrakódás vagy bármilyen térfoglalás a gerinccsatornában. A panaszok között szintén megjelenhet a derékfájdalom és általában mindkét oldali alsó végtag fájdalma, zsibbadása, gyengeség érzése.



6. Gyulladás


A gerinc gyulladásos folyamatai szintén okozhatnak lumbagó szerű tüneteket. A gyulladás lehet autoimmun, pl. Bechterew-kór, steril vagy fertőzéses eredetű. Amennyiben a derékfájdalom éjszaka fokozódik, hőemelkedés, láz, általános rossz közérzet társul hozzá, akkor első körben mindenképp szakorvoshoz kell fordulni!


A bemutatott állapotokon kívül számos egyéb dolog is okozhat lumbágót, most csak a leggyakoribbakat szerettük volna szemléltetni. Fontos, hogy a fájdalom a szervezet jelzése, minden esetben oka van. A megfelelő időben
elkezdett terápia és a kiváltó ok feltárása döntő jelentőségű. Heteken keresztül fennálló vagy újra-újra visszatérő derékfájdalom esetén célszerű szakemberhez fordulni. Szükség esetén képalkotó vizsgálat elvégzése is indokolt lehet a diagnózis pontos felállításához.


Ne elégedjük meg annyival, hogy „lumbágóm van”, gyógyszert szedek, nem emelhetek és társai. Nem kötelező éveken át együtt élni a fájdalommal. Időben fetárva a lehetséges és sokszor banális okokat, a célzott mozgásterápia segítséget nyújthat.