EREF fizioterápia - Gyógytorna Székesfehérváron

Csontkovácshoz jársz? Akkor ezt mindenképp olvasd el!

blog-image

Magyarországon rendkívül népszerű mozgásszervi fájdalmak esetén csontkovácshoz (másnéven kriopraktőr) fordulni. Ebben a cikkünkben azt járjunk körbe, hogy mit fontos tudni, mielőtt tényleg ezt a fajta terápiás formát választanánk.



Mit csinál a csontkovács?

A csontkovácsolás során tulajdonképpen manipulációs fogásokat alkalmaznak az adott ízületen. A manipuláció egy hirtelen mozdulattal elért változás az érintett ízületben, ez az ún. „ropogtatás”, amint mindenki ismer. Sok esetben, rövid távon, egy ügyes, „jó kezű” csontkovács által végzett manipuláció hatásos lehet a fájdalom csillapításában. A fogások által az ízfelszínek távolodhatnak egymástól és a feszülő ízületi tok lehetőséget kap a „felszabadulásra”. Ennek hatására az izomzat ellazul, javul a keringés, a fájdalomkör megtörik.

Ebből a jótékony hatásból vonják le sokan azt a következtetést, hogy a csontkovács helyre tette a porckorongsérvet, a csigolyákat vagy bármely ízületi képletet. Egyértelműen erre a kezelés nem képes, bárki bármit is állít. A ropogó hang az előbb leírt mechanizmus eredménye.

Van olyan eset, amikor egy jól megválasztott manipulációs fogás elég sokáig fájdalommentességet biztosít, de van, hogy napokig, hetekig tart csak a dolog, aztán minden kezdődik elölről. Passzív technika révén, az okot semmiképpen nem tudja megszüntetni, így tartós eredményt nem várhatunk tőle.

Ezek mellett, a terápiába vetett hitünk is rengeteget számít. Maga a ropogó hangtól sokan megnyugszanak, hogy itt valami akkor nem volt rendben, de mostmár újra minden a helyén van. Erről a jelenségről már írtunk korábban is: https://fizioeref.hu/blog/miert-tunhet-ugy-sok-esetben-hogy-a-hatastalan-terapiak-is-mukodnek



Ez egy tény, attól még a technika maga nem lenne rossz, mégis akkor miért szánunk rá egy külön blogbejegyzést?

Eddig végig inkább a manipulációs fogásokról beszéltem, na de az egyik legnagyobb probléma a csontkovácsolással, hogy tulajdonképpen ők manipulációs fogások végzésére nem lennének jogosultak. A manipuláció a manuálterápia része. Manuálterápiát ma Magyarországon ilyen irányú posztgraduális végzettséggel rendelkező orvos vagy diplomás gyógytornász végezhet. A gerinc manipulációs fogásait pedig, a hatályos jogszabályok szerint, csak orvos-manuálterapeuta alkalmazhatja.

Ezzel szemben, jelenleg Magyarországon, nem létezik olyan csontkovács képzés, melyet az ÁNTSZ (Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat) és az Orvosi Kamara elismer. Léteznek pár napos ilyen irányú képzések, de ezeknek nem feltétele semmilyen egészségügyi végzettség. Tulajdonképpen bárki, aki úgy gondolja van érzéke a „ropogtatáshoz” kiírhatja az ajtajára, hogy csontkovács és foglalkozhat betegekkel.



Mi a baj ezzel?

Egyrészt, a kompetenciahatárok teljes áthágása. Egészségügyi alapismeretek nélkül végzett kezelés számos veszélyt rejt magában. Sokszor a páciens alapos kikérdezése is hiányos, nincsenek felmérve a társbetegségek. Nincs egyénre szabva a kezelés sem.



És hogy milyen komplikációk léphetnek fel egy ilyen terápia során?

  • Stroke, agyvérzés

  • Csigolyaverőér szakadás

  • Gerincvelő és az ideggyökök károsodása, ebből következő érzéskiesés, akár bénulás

  • Csonttörés

  • Ízületi ficam

Csakhogy párat említsek az esetleges, mondjuk úgy, nem éppen kedvező hatások közül.

A végére hagytam néhány gondolatot a gerinc manipulációról. Mint már említettem, jogszabály szerint ilyen kezelést csak manuálterapiát végzett orvos végezhet.

Az egyik legijesztőbb szövődmény (és egyébként elég gyakori is) a nyaki gerinc manipulációja során tapasztalható. Egyes szakirodalmak ma már azt javasolják, hogy még a manuálterápiás kezelések során is kerüljék a szakemberek a nyaki gerinc manipulációs fogásait (aki pedig nem manuálterapeuta az értelemszerűen még inkább kerülhetné...). Kutatások során közel 500 olyan esetet találtak, ahol a beteg nyaki manipuláció után strokeot (agyi érelzáródás) kapott. Ezen kívül, az erőteljes csavaró mozdulattal végzett manipuláció során, fennáll a csigolyaverőér szakadás veszélye is.

Így a legújabb vizsgálatok sorra arra jutnak, hogy a nyaki gerinc manipulációjának jóval több a rizikója, mint amennyi haszna lehet, így még az egészségügyi szakemberek részéről is javasolják az ajánlások, hogy hagyjanak fel a rutinszerű nyaki manipulácóval.



Mit ajánlunk mi?

Amennyiben ilyen jellegű kezelést szeretnél igénybe venni, javasoljuk, hogy inkább manuálterapeutát válassz. A manuálterapeuta rendelkezik egészségügyi diplomával, emellett akár több évig tartó manuálterápiás képzésen vett részt. (Zárójelben megjegyzem, az anyagi vonzata sem megterhelőbb, mint csontkovácshoz járni).

A manuálterápia egy passzív kezelés, átmenti javulást nyújthat, segíthet elindulni a fájdalommentesség útján, de tartós eredményt csak aktív terápiával kombinálva lehet elérni.

Nyaki manipulációt (hirtelen végzett, gyors ropogtató mozdulat) érdemes elkerülni, jelenleg egyáltalán nem bizonyított a haszna, ellenben a rizikója elég nagy.

Mielőtt igénybe veszel bármilyen terápiát tájékozódj róla!

Források:

  • Brown SP. Plausible Mechanisms of Causation of Immediate Stroke by Cervical Spine Manipulation: A Narrative Review. Cureus. 2024 Mar 20;16(3):e56565. doi: 10.7759/cureus.56565. PMID: 38510520; PMCID: PMC10954208.

  • Reuter U, Hämling M, Kavuk I, Einhäupl KM, Schielke E. Vertebral artery dissections after chiropractic neck manipulation in Germany over three years. J Neurol. 2006 Jun;253(6):724-30. doi: 10.1007/s00415-006-0099-x. Epub 2006 Mar 6. PMID: 16511634.

  • Turner RC, Lucke-Wold BP, Boo S, Rosen CL, Sedney CL. The potential dangers of neck manipulation & risk for dissection and devastating stroke: An illustrative case & review of the literature. Biomed Res Rev. 2018;2(1):10.15761/BRR.1000110. doi: 10.15761/BRR.1000110. Epub 2018 Mar 25. PMID: 29951644; PMCID: PMC6016850.

  • PRATT-THOMAS HR, BERGER KE. Cerebellar and spinal injuries after chiropractic manipulation. J Am Med Assoc. 1947 Mar 1;133(9):600-3. doi: 10.1001/jama.1947.02880090022005. PMID: 20283970.

  • Paciaroni M, Bogousslavsky J. Cerebrovascular complications of neck manipulation. Eur Neurol. 2009;61(2):112-8. doi: 10.1159/000180314. Epub 2008 Dec 9. PMID: 19065058.