Mozgásszervi műtétek, sérülések után általában egyértelmű szokott lenni, hogy valamilyen formában gyógytornász segítségét kellene kérni, azonban sokszor azt tapasztaljuk, hogy az időfaktor fontosságát nem hangsúlyozzák egyértelműen a páciensek számára.
A rehabilitációs folyamatban az időfaktor ugyanis rendkívül meghatározó. Fontos minél előbb elkezdeni, mert annál több mindent és annál gyorsabban lehet fejleszteni. Manapság sajnos a hosszú várólisták miatt, hiába lenne sürgős a gyógytorna, sokszor hónapokig kell várni, hogy elinduljon a folyamat. Amennyiben valakinek nincs lehetősége magán gyógytornászhoz eljárni, akkor érdemes egy alkalomra elmenni és pár feladatot begyakorolni/átnézni, hogy mire az állami keretek között elindul gyógytornára ne hátrányból induljon az illető. Ugyanis a legtöbb műtét vagy sérülés után korántsem mindegy, hogy azonnal elkezdjük a mozgásterápiát vagy esetleg több hónapig várunk vele. Egy gyengült izomműködést még később is szépen vissza lehet építeni, de például egy ízületi mozgásbeszűkülést már egyáltalán nem biztos. Ez esetében óriásit számít az időfaktor.
Miben tud segíteni a gyógytornász egy műtétet vagy sérülést követően?
mozgásterjedelem visszaállítása
izomerő növelése
egyensúly- és koordináció fejlesztése
propriocepció (ízületi helyzetérzékelés - tudjuk hol van a lábunk anélkül hogy oda kellene néznünk) fejlesztése
alsó végtagi érintettség esetén a járáskép normalizálása
állóképesség fejlesztése, esetleges sportba való visszatérés támogatása és még sorolhatnánk
Milyen esetben lenne fontos még gyógytornászt felkeresni?
Neurológiai kórképek esetében (pl. stroke, Parkinson-kór, SM stb.) a mozgásterjedelem megtartása és amennyire lehet visszaszerzése szintén nagyon fontos. Ezen kívül az izomerősítés a funkció fejlesztéséhez (meg tudja fogni az ember a poharat és tudjon inni belőle), az ízületi helyzetérzékelés, egyensúly-és koordináció fejlesztése szintén elengedhetetlen.
Reumatológiai esetekben (autoimmun betegségek esetén) az előbb említett funkció minél hosszabban való fenntartása a cél.
Ortopédiai eltérések esetén, pl. gyermekeknél, serdülőknél a gerincferdülés szakszerű kezelése szintén gyógytornász kompetencia, de számos egyéb ortopédiai elváltozás esetén segíthet egy hozzáértő gyógytornász. Egyrészt az adott állapot fenntartásában vagy javításában, illetve a megfelelő sporttevékenység kiválasztásában is.
A kardiológia területén is fontos lenne a gyógytorna, pl. egy szívinfarktus után. Ilyenkor a minél előbb megkezdett és megfelelő felügyelet mellett végzett mozgásterápia főleg az állóképesség fejlesztéséből áll. Hozzáértő gyógytornász sokat tud segíteni az életmódváltásban és a megfelelő testmozgás kiválasztásában is.
Pulmonológiai esetekben a légzőtorna elsajátításában szintén lehet gyógytornász segítséget kérni. A légzőtornának számos jótékony hatása ismert, segít átlélegeztetni a tüdő egyes terület, mobilizálja a légúti váladékot, javítja a mellkas rugalmasságát és a rekeszizom funkcióját, emellett javítja az állóképességet is. Ilyen betegségek esetén is fontos lehet a megfelelő testmozgás kiválasztása, ebben is segíthet a gyógytornász.
Bár nem szakterületünk, de gyermekek esetében megkésett mozgásfejlődés esetén szintén célszerű arra szakosodott gyógytornász felkeresése.
Szülés előtti felkészítés, szülés utáni rehabilitáció, gátizomtorna, gátizom diszfunciók. Ilyen esetekben is bátran keressünk hozzáértő gyógytornászt, ha segítségre van szükségünk vagy csak azt érezzük valami nincs rendben és nem úgy működnek a dolgok, mint mondjuk a szülés előtt. (Fontos megemlíteni, hogy a gátizomtorna nem csak a hölgyeknek lehet hasznos.)
És akkor is tud segíteni a gyógytornász, ha "csak" fáj valami?
A válasz: igen. Ez esetben viszont hívei vagyunk annak, hogy nem kell rögtön szakemberhez rohanni, amennyiben megjelenik a fájdalom. Várjunk azért pár napot és addig is, a fájdalom függvényében, próbáljunk meg minél többet mozogni és ne a pihenést válasszuk! A legtöbb esetben egy fájdalmas időszak pár nap alatt magától is rendeződik. Azonban, ha 2-3 hét alatt sincs javulás, akkor már érdemes elgondolkodni gyógytornász felkeresésén.
Sokszor azonban pont az ellenkezőjét tapasztaljuk, hogy már egy évek óta fennálló panasszal keresnek fel bennünket, na ez sem a legjobb. Például már több éve tapasztal az illető derékfájást, de azt megszokta. Most azért keresett fel minket, mert a fájdalom már a lábába is lesugárzik és ettől megijedt. Ez sok esetben megelőzhető lenne. Mire érdemes figyelni? Egyrészt évek óta fennálló derékfájdalommal (lehet ez más területen jelentkező fájdalom is) már egyértelműen célszerű gyógytornászt felkeresni. Azonban nemcsak a fájdalom a lényeges, hanem egyéb tünetek megléte is. Tegyük fel, feltűnik, hogy bizonyos testhelyzetekben nem szeretsz lenni, mert egyszerűen kényelmetlen érzés, pl. nem szeretsz hason feküdni, mert feszül a derekad vagy van olyan mozdulat, amit inkább elkerülsz, mondjuk kerülöd az oldalra hajlást. Ha ez egy vissza-visszatérő panasz, akkor ezzel is érdemes gyógytornász segítségét kérni, hogy ne alakuljon ki egy hosszan elhúzódó probléma, egy krónikus fájdalom, melynek kezelése már sokkal nehezebb feladat lehet.
Honnan tudhatjuk, hogy valószínűleg mozgásszervi eredetű a problémánk?
Általánosságban elmondható, hogy amennyiben a fájdalom mozgásra jelentkezik, terhelés után rosszabb, viszont pihenés közben nem érzed, akkor ez nagy valószínűséggel mozgásszervi fájdalom lesz. Ilyenkor, mivel maga a mozgás befolyásolja a fájdalmat, nagyon nagy valószínűséggel maga a mozgás is fogja megoldani a tüneteket. Ezért vagyunk mi. Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy célszerű az aktív terápiát választani, a passzív kezelések helyett, ugyanis tartós megoldás csak ezekkel érhető el. Illetve, hogy a gyógytorna megkezdéséhez nem szükséges semmilyen képalkotó vizsgálat elvégzése, mivel a terápia nem az alapján történik. A gyógytornász a mechanikai diagnózis alapján kezel (ami nem egyenlő az orvosi diagnózissal: erről egy korábbi cikkben írtunk: https://fizioeref.hu/blog/a-betegvizsgalat-es-a-szemelyes-jelenlet-fontossaga), amennyiben olyan tüneteket észlelünk, melyek alapján szükséges lehet szakorvos felkeresése és képalkotó vizsgálat elvégzése, akkor mindenképpen tovább irányítjuk a hozzánk fordulókat, viszont általában ez a ritkább eset. Sok időt és pénzt megspórolhatunk, ha ilyen tünetekkel egyből gyógytornászt keresünk fel.
Összegezve, miért hasznos gyógytornászhoz fordulni, miben segítünk?
Azon kívül, hogy kikérdezünk, meghallgatunk, megvizsgálunk és a kérdéseidre válaszolunk..
Elmagyarázzuk, mi történik a testedben vagy mi fog történni műtétnél, illetve utána
Megmutatjuk, hogy nem kell félni az adott mozdulattól
"Engedélyt adunk", a mozgásra, segítünk, hogy mikor lehet elkezdeni mozogni vagy éppen egy mozdulatot véghez vinni, ha először egy kis módosítással is
Nem hiszünk a csoda feladatban, ami mindenkinek segít, de megkeressük a számodra a "csoda" feladatot/ feladatsort
Megértünk, meghallgatunk és melletted állunk, akkor is, ha nem megy minden elsőre vagy ha éppen hullámvölgyben vagy a rehabilitáció folyamán
Nem ítélkezünk, nem te okoztad a fájdalmad, pl. derékfájdalmat, térdfájdalmat. Sajnos ezek megtörténnek, mi megoldani igyekszünk, nem bíráskodni
Nem tudunk helyetted dolgozni, de megmutatjuk mit tudsz tenni magadért és a jövőben is lesz eszköztárad, amihez tudsz nyúlni, akár szakmai beavatkozás nélkül
Elsősorban nem a képalkotó diagnosztikák alapján dolgozunk, hanem saját fizikális vizsgálat alapján, ami azért fontos, mert gyakran a kettő nem korrelál egymással (https://fizioeref.hu/blog/a-kepalkoto-vizsgalatokrol)
Ritkán gondoljuk, hogy műtét a megoldás. Nagyon sok esetben érdemes 3 hónap konzervatív terápiát kipróbálni és ha ez idő alatt nem történik pozitív változás, akkor szoktuk ajánlani a műtéti megoldást. Egyre több kutatás támasztja alá, hogy nem műtéti megoldásnak kellene lennie az elsődleges választásnak, legyen szó akár derékfájdalomról, akár térd elülső keresztszalag szakadásról.
Nemcsak mondjuk, hanem csináljuk is. A mi életünkben és mindennapjainkban is fontos szerepet tölt be a testmozgás.