Egy kis érdekesség: A statisztikák azt mutatják, hogy a derékfájás hátterében, valójában csak 1-3%-ban áll a porckorongsérv.
Egy kis érdekesség: A statisztikák azt mutatják, hogy a derékfájás hátterében, valójában csak 1-3%-ban áll a porckorongsérv.
Igen gyakori eset, hogy a gerincünket egy törékeny dologként ábrázolják, melyet óvnunk kell a mindennapi tevékenységek során. Nos, legelőször édemes leszögezni, hogy ez egyáltalán nem igaz. A gerincünk arra lett kitalálva, hogy használjuk, terheljük, hajlítsuk (előre is!). A porckorong, amely a két csigolya között található, nem tud csak úgy "kicsúszni" a helyéről. A porckorong az alatta és a felette lévő csigolyatesthez, mondhatni, hozzá van nőve és iszonyatos nagy erő (trauma) szükséges ahhoz, hogy elmozduljon a helyéről.
A gerincünket maguk a csigolyák és a hozzájuk kapcsolódó porckorongok összessége alkotja. A porckorongok a csigolyatestek között helyezkednek el. Felépítésüket tekintve, kívül egy rostos gyűrű, belül pedig egy kocsonyás anyag alkotja őket. Ez a kocsonyás anyag követi a gerinc mozgásait. Ha előre hajolunk, akkor a porckorong ezen része hátra, ha hátra hajolunk előre, ha jobbra hajolunk balra, ha balra hajolunk akkor pedig jobbra mozdul. Amikor hosszabb ideig egy testhelyzetben vagyunk, legyen ez akár egy folyamatos állás vagy folyamatos ülés - amely alatt nem a rossz testtartást értem, (mert, amint ezt korábban kifejtettük, nincs olyan, hogy rossz testtartás (https://fizioeref.hu/blog/letezik-a-helyes-testtartas) - akkor előfordulhat az, hogy ez a belső, kocsonyás anyag nem tér vissza az eredeti helyzetébe, hanem úgymond egy kintebbi pozícióban ragad. Amennyiben ez az állapot tovább fokozódik, akkor történhet az, hogy a porckorong külső falát elérve, elkezdi azt nyomni. Amikor eléri valamely környező képletet, akkor már okozhat panaszokat, fájdalmat. A porckorongon belül nincsenek fájdalom receptorok, így a szervezet csak akkor jelez fájdalommal, ha valamely környező képlet nyomás alá kerül.
Amennyiben a porckorong fala nemcsak nyomódik, hanem át is szakad, az a sérvnek egy súlyosabb formáját jelenti. A harmadik fokozat pedig az, amikor ez a kocsonyás anyag (legtöbbször egy része, nem az egész) elhagyja a porckorong külső részét. Fontos megemlíteni, hogy ez a folyamat teljesen fájdalommentesen is le tud zajlani, ha a sérv nem érinti a környező képleteket, miközben kiszakad. Ilyen esetben a szerveztünk megoldja a helyzetet és ez a porckorong-részlet felszívódik egy bizonyos idő után. Emellett a sérv még akkor is meggyógyulhat, ha fájdalommal jár. Érdekesség, hogy minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb eséllyel lesz fájdalommentes egy ilyen folyamat. A porckorongsérv kialakulása az ágyéki szakaszon (derék) a leggyakoribb.
Derékfájást viszont sokszor nem is a porckorongsérv okoz. Számos egyéb oka is lehet, amit korábbi blogbejegyzésünkben, a teljesség igénye nélkül felsoroltunk: https://fizioeref.hu/blog/tevhitek-a-derekfajassal-kapcsolatban-reszletesen-a-lumbagorol
Amennyiben a helyi fájdalom mellett végtagba sugárzó panaszokat (fájdalom/zsibbadás/nehéz érzet/erőtlenség) is tapasztalunk, akkor érdemes elgondolkodni rajta. Ilyenkor hasznos lehet egy gyógytornászt felkeresni, hogy megerősítse/kizárja azt. Nem kell előtte képalkotó felvételt sem készíteni. Legfőképpen azért, mert bár lehet, hogy egy MRI vizsgálat kimutat egy sérvet, azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy ténylegesen ez okozza a tüneteket. Mint említettem, egy sérv lehet teljesen tünetmentes is. Amikor látható egy ilyen elváltozás a felvételen, természetesen mindenki megörül, hogy akkor ez az oka a fájdalomnak, de sajnos korántsem biztos. Ezt egy korábbi cikkben írtunk a témáról, érdemes elolvasni. (https://fizioeref.hu/blog/a-kepalkoto-vizsgalatokrol)
Először is, ha fáj a derekunk, ne bagatellizáljuk el! Viszont ez nem azt jelenti, hogy akkor pihentetni kellene, hanem azt, hogy amennyiben több héten keresztül nem múlik egy ilyen jellegű fájdalom, akkor szakember felkeresése szükséges.
Addig is, próbáljunk minél többet mozogni! Sajnos még sokszor kaphatunk olyan ajánlást, hogy feküdni kell (kemény felületen) és minden mozgást abba kell hagyni ilyen esetben. Ez már egy nagyon elavult (és rossz is) nézet. Bizonyított tény, hogy ezzel a hozzáállással sokkal többet rontunk a saját állapotunkon. Amennyire tudunk, ilyenkor is legyünk aktívak, például menjünk el sétálni!
Ne feledjük, egy sérv sohasem életre szóló probléma. Sokkal inkább hasonlítható pl. egy csonttöréshez, ami egyszer megtörténik, utána pedig megfelelő életmód mellett meggyógyul. Természetesen vannak kivételek, amikor egy porckorongsérv olyan rosszul szakad ki, hogy mindenképp szükséges műtét. Amerikai protokollok szerint, amennyiben 3 hónap konzervatív terápia nem enyhíti a panaszokat, akkor gondolkodnak el a műtéti megoldáson.
Elsődleges opcióként érdemes először a konzervatív terápiát megpróbálni, aztán, ha bizonyos idő és megfelelő terápia után sincs pozitív változás, akkor kerül szóba B opcióként a műtét.
Fontos, hogy minél hosszabb ideig hanyagoljuk el a végtagba kisugárzó panaszokat (ez nyaki fájdalom esetén a felső végtag, derék esetén pedig az alsó végtag), annál kisebb az esélye, hogy a konzervatív terápia eredményes lesz.
Szeretném hozzátenni, hogy bármilyen gerinc deformáció (gerincferdülés/korábbi gerincműtét/Scheuermann-kór stb.) nem jelenti azt, hogy nagyobb eséllyel alakul ki az illetőnél porckorongsérv. Sokkal többet számít a genetika és az életmód.
Sokszor találkozhatunk olyan ajánlással, hogy a gerinc védelme érdekében, kerülni kell az előrehajlást, vagy hamár volt valaha derékfájásunk, akkor mindenképp iktassuk ki a gerinc ezirányú mozgását. Fontos elmondani, hogy az előrehajlás nem okoz porckorongsérvet! Cserébe, ha hosszú ideig kerüljük, és valamikor hirtelen előrehajolunk, akkor sokkal nagyobb valószínűséggel lesz panaszunk a későbbiekben. Nem kell félnünk ettől a mozdulattól és akkor a szervezet, a porckorong igen is hozzá fog adaptálódni a terheléshez. Az előrehajlás is a gerincünk természetes mozgása, nem szabad kiiktatni azt mindenféle hiedelmek miatt, mert ezzel teszünk nagyobb kárt, hosszútávon. Természetesen lehet olyan eset, hogy az előrehajlás fokozza a fájdalmunkat bizonyos kórképekben. Ilyenkor átmenetileg szükséges lehet egy-egy mozdulat kerülése, de ezt is csak egy bizonyos ideig. Ilyen esetben se önhatalmúlag iktassunk ki bizonyos mozgásokat az életünkből, hanem kérjük ki szakember tanácsát.
Igen is és nem is. Ha ugyanazt az életmódot folytatjuk, amit eddig, akkor a válasz igen, lehetséges. Viszont, ha figyelünk arra, hogy minél többet rendszeresen mozogjunk, munka közben az adott testhelyzetet is minél többször változtassuk, akkor sokkal kevesebb eséllyel fog kialakulni (újra) a porckorongsérv.
Bátran használjuk a gerincünket minden irányba, hisz képes rá! Ha valamitől óvjuk, az sokkal több gondot tud okozni.
Mozogjunk minél többet egy adott testhelyzetben is!
Amennyiben ténylegesen porckorongsérv okozza a panaszainkat, ne az abszolút pihenést válasszuk! Fájdalomtól függően mozogjunk, mozgassuk a gerincünket, sokkal hamarabb érhetünk el javulást és keressünk fel gyógytornászt!
Belavý DL, Albracht K, Bruggemann GP, Vergroesen PP, van Dieën JH. Can Exercise Positively Influence the Intervertebral Disc? Sports Med. 2016 Apr;46(4):473-85. doi: 10.1007/s40279-015-0444-2. PMID: 26666742.
Brinjikji W, Luetmer PH, Comstock B, Bresnahan BW, Chen LE, Deyo RA, Halabi S, Turner JA, Avins AL, James K, Wald JT, Kallmes DF, Jarvik JG. Systematic literature review of imaging features of spinal degeneration in asymptomatic populations. AJNR Am J Neuroradiol. 2015 Apr;36(4):811-6. doi: 10.3174/ajnr.A4173. Epub 2014 Nov 27. PMID: 25430861; PMCID: PMC4464797.
Swain CTV, Pan F, Owen PJ, Schmidt H, Belavy DL. No consensus on causality of spine postures or physical exposure and low back pain: A systematic review of systematic reviews. J Biomech. 2020 Mar 26;102:109312. doi: 10.1016/j.jbiomech.2019.08.006. Epub 2019 Aug 13. PMID: 31451200.
Maurer E, Klinger C, Lorbeer R, Rathmann W, Peters A, Schlett CL, Nikolaou K, Bamberg F, Notohamiprodjo M, Walter SS. Long-term effect of physical inactivity on thoracic and lumbar disc degeneration-an MRI-based analysis of 385 individuals from the general population. Spine J. 2020 Sep;20(9):1386-1396. doi: 10.1016/j.spinee.2020.04.016. Epub 2020 Apr 30. PMID: 32360761.
Talán napjainkban már egyre többeknek egyértelmű, hogy bizonyos esetekben érdemes elkezdeni a gyógytornát, például mozgásszervi műtétek, sérülések után. Azonban rengeteg kérdés fel szokott merülni ilyenkor, például, hogy mikor is érdemes elkezdeni a rehabilitációt. Számos betegség, megváltozott állapot esetében nem is tud róla az illető, hogy esetleg egy gyógytornász tudna neki segíteni. Ebben a cikkünkben ebben szeretnénk segítséget nyújtani.
Magyarországon rendkívül népszerű mozgásszervi fájdalmak esetén csontkovácshoz (másnéven kriopraktőr) fordulni. Ebben a cikkünkben azt járjunk körbe, hogy mit fontos tudni, mielőtt tényleg ezt a fajta terápiás formát választanánk.